BELYSNING / Bordslampor / Bordslampa 5806036
*
nr 580 6036
Bordslampa
1930-tal, Belgien böjbar arm
Utrop:
100 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:22:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/4 10:11:16
1
100 kr
24/4 19:27:06
2
200 kr
27/4 12:05:06
1
200 kr
27/4 12:05:50
1
400 kr
27/4 17:24:58
3
350 kr
27/4 17:25:12
3
450 kr
27/4 17:33:06
2
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: belgien böjbar arm bordlampa bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor
-
7052 Bordslampa
Strindbergsmodell, nutida, Cottex. Höjd: 30 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:16
-
7162 Bordslampfot
mässing. Höjd: 42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:49
-
7138 Bordslampfot
Orrefors, Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. RD ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:49
-
7003 Bordslampfot/l..
silver, (800/1000). Höjd: 32 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:27
-
7166 Bordslampor
ett par, mässing. Höjd: 79 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:42
-
7132 Bordslampor
Ett par, trä och metall. Höjd: 38 ca
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:44
*
Bordslampa
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6036
Bordslampa
1930-tal, Belgien böjbar arm
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
24/4 10:11:16 | 1 | 100 kr |
24/4 19:27:06 | 2 | 200 kr |
27/4 12:05:06 | 1 | 200 kr |
27/4 12:05:50 | 1 | 400 kr |
27/4 17:24:58 | 3 | 350 kr |
27/4 17:25:12 | 3 | 450 kr |
27/4 17:33:06 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: belgien böjbar arm bordlampa bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor
-
7052 Bordslampa
Strindbergsmodell, nutida, Cottex. Höjd: 30 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:16 -
7162 Bordslampfot
mässing. Höjd: 42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:49 -
7138 Bordslampfot
Orrefors, Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. RD ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:49
-
7003 Bordslampfot/l..
silver, (800/1000). Höjd: 32 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:27 -
7166 Bordslampor
ett par, mässing. Höjd: 79 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:42 -
7132 Bordslampor
Ett par, trä och metall. Höjd: 38 ca
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:44